1. Zkontrolujte zdravotní stav – ujistěte se, že váš zdravotní stav je v pořádku, že nemáte žádná zdravotní omezení, která by znemožnila provádět cvičení správně, bezpečně a tím pádem zpomalila výsledky vašeho snažení.
2. Otestujte aktuální kondici – složení těla, míry, existují i různé testy kondice, kterými zjistíte, jak na tom právě nyní jste. Jedná se například o test chůze, testy zkrácených svalů.
Složení těla můžete zjistit pomocí Bodystatu, Inbody, případně postačí změřit míry, abyste za několik týdnů mohli zkontrolovat vaše výsledky. Tělesná analýza je lepší, protože zjistíte přesné množství svalové hmoty a tukové tkáně.
3. Nastavte si reálný cíl – než začnete cvičit, nastavte si menší a snadněji dosažitelné cíle s ohledem na věk, fyzickou kondici, tělesné dispozice a zdravotní stav.
4. Zjistěte si informace o cvičení, které chcete navštěvovat, získejte informace o tom, jaké cvičení je pro váš cíl to pravé, najděte si reference na cvičitelku, trenéra apod.
5. Protahujte se před každým cvičením i po něm – protažení svalů je důležitá prevence zranění a hlavně také připraví svaly pro maximální rozsah pohybu, což je pro svalovou práci a kýžené výsledky důležité. Čím více svalových vláken během pohybu zapojíte, tím lépe sval procvičíte.
6. Nezapomínejte na správnou techniku cvičení – mnoho lidí se domnívá, že čím více si dá do těla tím lépe, avšak velmi často je to na úkor techniky cvičení, správného dýchání, optimální tepové frekvence. Skutečně v tomto případě platí, že mnohdy méně znamená více!
7. Hlídejte tepovou frekvenci – málokdo sleduje během cvičení tepovou frekvenci a přitom právě sledování tepové frekvence mnoho napoví o efektivitě cvičení!
Díky stálé kontrole tepové frekvence budete mít jistotu, že jste si nastavili optimální intenzitu cvičení.
Pro spalování tuků stačí u většiny hubnoucích tepová frekvence do max. 160 tepů/min a to je údaj stačící i pro 20 letou slečnu. Ještě nižší tepová frekvence by stačila u osob starších, osob s nadváhou či s nízkou fyzickou kondicí. Tuto tepovou frekvenci je vhodné udržovat minimálně po dobu 20 -60 minut.
Pomocí sporttesteru budete mít svou tepovou frekvenci pod kontrolou po celou dobu cvičení a tím si zajistíte ty nejlepší výsledky.
Na trhu již existuje celá řada sporttesterů s hrudním pásem či bez něj a mnoha přidanými funkcemi.
Užitečné funkce sporttesterů:
* měření srdeční frekvence s přesností EKG
* možnost nastavení individuální tréninkové zóny
* akustický a vizuální alarm při opuštění tréninkové zóny
* průměrná srdeční frekvence (Average)
* maximální tréninková srdeční frekvence
* spotřeba kalorií v Kcal (základ jogging)
* spalování tuku v g/oz Časové funkce
* hodinový čas
* kalendář (do roku 2020) a dny v týdnu
* datum
* alarm / budík
* stopky
* odolnost proti vodě do 30m
* možnost montáže na kolo
TIP STOBu: všechny výše zmíněné funkce mají sportovní hodinky BEURER PM 45
* součástí je i hrudní pás.
Pro členy STOBklubu máme sporttestery za bezkonkurenční cenu.
Spotrtester PM 45
slevový kód: STOBVANOCEPM45
Cena po slevě: 1199,- Kč
Sporttester PM 58
slevový kód: STOBVANOCEPM58
Cena po slevě: 1099,- Kč
Sporttester PM 26
slevový kód: STOBVANOCEPM26
Cena po slevě: 999,- Kč
Objednat můžete zde: http://www.beurer.cz/sports
Sleva platí do 31.12. 2014
VÝPOČET PRO OPTIMÁLNÍ TEPOVOU FREKVENCI
Maximální tepová frekvence (TF MAX) = 220 - Váš aktuální věk (např. 220 - 40 = 180)
Minimální tepová frekvence (TF MIN) = změříme těsně po probuzení či po 5 minutách v naprostém klidu (hodnoty se pohybují kolem 60-70)
Tepová rezerva (TR) = TF MAX - TF MIN (např. 180 - 60 = 120)
Optimální TF pro hubnutí = TR * 0,6 + TF MIN (např. 120 * 0,6 + 60 = 132 tepů za minutu)
8. Nezapomínejte na F.I.T. – sledujte pravidelně frekvenci cvičení, intenzitu cvičení a délku trvání cvičení. Pravidelně ji přizpůsobujte aktuální kondici.
9. Předcházejte stereotypu a tím stagnaci – zaměřte se taktéž na obměnu druhu cvičení, nezapomínejte i na rutinní pohyb.
10. Základem úspěchu je také doplnění tréninku dostatečným pitným režimem a vhodnou stravou.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.